اسطوره هایی که باشکوه یا غریبانه رفتند...

  روزنامه هفت صبح: فرهاد مجیدی که بدون هیچ تردیدی یکی از محبوبترین بازیکنان تاریخ باشگاه استقلال بوده، سه شنبه شب در حالی از فوتبال خداحافظی کرد که تنها شش هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی حاضر بوند.


 البته این اتفاق جدیدی در فوتبال ایران نبوده و نخواهد بود چرا که همین چند ماه پیش مهدوی کیا بعد از باخت تیمش در فینال جام حذفی و در غیبت هم تیمی هایش چهار گوشه زمین را بوسید و برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد. همین داستان بهانه ای شد تا امروز سری به پرونده خداحافظی های فوتبال در سال های اخیر بزنیم و مروری بر اتفاقات آخرین روز ستاره ها در دنیای بازیگری داشته باشیم.

 

+ فرشاد پیوس

آنها که باشکوه رفتند؛ آنها که غریبانه رفتند

یکی از خاص ترین و خاطره انگیزترین خداحافظی های فوتبال ایران، به نام فرشاد پیوس، گلزن فراموش نشدنی پرسپولیسی ها ثبت شده است. فرشاد آقای گل در دربی بیستم تیرماه 1376، از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. روزی که پرسپولیس با سه گل استقلال را در هم کوبید تا پیوس با خاطره ای خوش از دنیای بازیگری برود. در آن بازی فرشاد پیوس دقایقی به صورت نمادین برای پرسپولیس بازی کرد و بعد از آن جای خودش را به مهدی مهدوی کیا داد. این خداحافظی آنقدر خاطره انگیز بود که مهدوی کیا پیش از خداحافظی اش آرزو کرده بود روزی مثل پیوس از فوتبال برود اما این اتفاق برایش رخ نداد.

 

 

+ احمدرضا عابدزاده

بعد از پیوس باید گفت احمدرضا عابدزاده، یکی از بهترین خداحافظی ها را از فوتبال داشته است. کاپیتان تیم ملی ایران در جام جهانی 98، بیست و سوم دی ماه 84 و در بازی دوستانه مقابل بایرن مونیخ، آن هم در ورزشگاه آزادی از فوتبال خداحافظی کرد. عابدزاده در آن بازی برای دقایقی برای پرسپولیس گلری کرد و بعد از آن برای همیشه از فوتبال رفت.

آنها که باشکوه رفتند؛ آنها که غریبانه رفتند

یکی از اتفاقات جالب آن بازی، رویارویی عابدزاده با اولیور کان، یکی از گلرهای بزرگ تاریخ جهان بود که به احترام دروازه بان ایران تا نیمه زمین جلو آمد و عابدزاده را در آغوش گشید.

 

 

+ علیرضا منصوریان

آنها که باشکوه رفتند؛ آنها که غریبانه رفتند

علیرضا منصوریان هم در روز قهرمانی استقلال از فوتبال خداحافظی کرد تا مثل خیلی ها حسرت نخورد. او بعد از فینال جام حذفی لیگ هفتم و قهرمانی استقلال در ورزشگاه آزادی، در حالی که جام را بالای سر برد، از فوتبال خداحافظی کرد. در آن بازی صد هزار نفر به استادیوم آزادی آمده بودند تا جشنی باشکوه را برای کاپیتانشان برگزار کنند. جالب اینکه در آن بازی استقلالی ها با پیراهن منصوریان به زمین مسابقه آمدند تا به نوعی از او تقدیر کرده باشند.

 

 

+ محمود فکری

آنها که باشکوه رفتند؛ آنها که غریبانه رفتند

هر چند بازی های ملی محمود فکری از 30 عبور نکرده اما با این وجود او یکی از خداحافظی های باشکوه را از تیم ملی داشته است. البته او این خداحافظی اش را باید مدیون امیر قلعه نویی باشد که بعد از رفتن به تیم ملی، فکری را کاپیتان تیمش کرد. فکری در جریان بازی ایران و کره جنوبی در مقدماتی جام ملت های 2007 از فوتبال خداحافظی کرد. ایران در آن بازی با نتیجه 2- صفر کره را شکست داد تا فکری با خاطره ای خوش از فوتبال برود.

 

 

- علی دایی

آنها که باشکوه رفتند؛ آنها که غریبانه رفتند

علی دایی در روزی برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد که سایپا قهرمان لیگ شده بود اما خداحافظی در ورزشگاه 12 هزار نفری انقلاب کرج، به هیچ عنوان در شأن آقای گل فوتبال جهان نبود. به هر حال انتظار می رفت مسئولان فدراسیون فوتبال بعد از کناره گیری او از تیم ملی، بازی در شأن فردی که بیشترین تعداد بازی ملی را در کارنامه دارد و بیشترین گل ملی در جهان را زده، برگزار کنند اما تا به امروز که این اتفاق نیفتاده و مطمئنا در آینده هم نخواهد افتاد.

 

- مهدی مهدوی کیا

کاپیتان تیم ملی و پرسپولیس نیز به شکل و شمایل غریبانه ای از فوتبال کناره گیری کرد. او که آماده بود در حضور یکصد هزار تماشاگر و با بالا بردن جام قهرمانی حذفی از فوتبال خداحافظی کند، این جام را بالای دستان سپاهانی ها دید. اتفاق بدتر این بود که هواداران پرسپولیس بعد از ناکامی تیمشان ورزشگاه را خالی کردند تا شاید غم خداحافظی مهدوی کیا بیشتر شود.

مهدوی کیا در روزهای پایانی فوتبال خود نیز خیلی اذیت شد به طوری که قول ها و وعده ها برای برگزاری بازی خداحافظی وی با تیم هامبورگ آلمان نیز در حد همان وعده دادن ها باقی ماند. او نیز یکی از بازیکنانی بود که بیش از 10 سال سابقه حضور در تیم ملی را داشت.

 

 

- جواد زرینچه

جواد زرینچه هم جزو بزرگان دو دهه اخیر فوتبال ایران و باشگاه استقلال بود که در اسفند 65، در جریان بازی های مقدماتی المپیک 1988 سئول، در حالی که 20 ساله بود ملی پوش شد. او که 80 بازی ملی در کارنامه دارد، یکی از استقلالی هایی است که در جام جهانی هم فوتبال بازی کرده اما با این وجود خداحافظی چندان جالبی با فوتبال نداشته است. زرینچه هم یکی از همان بازیکنانی بودکه قرار شد برایش بازی دوستانه برگزار کنند تا به طور رسمی از فوتبال برود اما تا به امروز هیچ کدام از وعده ها عملی نشده است.

 

 

- کریم باقری

باقری رکورددار حضور در فوتبال ملی بود. هیچ کس به اندازه او حضور در تیم ملی فوتبال را از حیث طول مدت زمان تجربه نکرد و شاید تا سال های سال هم کسی به این رکورد نرسد. با این وجود او هم خیلی غریبانه از فوتبال خداحافظی کرد و مجبور شد در خاک یک کشور بیگانه از فوتبال خداحافظی کند. باقری در جریان بازی تیم های ملی ایران و برزیل در ابوظبی، از فوتبال خداحافظی کرد تا در همان زمان خیلی ها از مسئولان فدراسیون فوتبال و شخص باقری انتقاد کنند که چرا در خاک ایران این اتفاق رخ نداده است.

/ 1 نظر / 108 بازدید

سلااااااام.........وایییییی چقد وبلاگت خوشمله....... [قلب][دست] دوست گلم اومدم اینجا تا دعوتت کنم تا در نظر سنجی وبلاگم شرکت کنی[لبخند]خوشحال می شم[قلب] راستی وقتی اومدی و کامنت دادی. یادت نره هاااااا من گوشه سمت راست وبلاگم اون گوشه کد لوگوی وبلاگمو قرار دادم اونو تو قسمت ( کد های اختصای جاوا) ) وبلاگت بریز تا لوگوی من به نمایش در بیاد[قلب][خداحافظ] اینم ادرسه وبلاگمه منتظرتم دیر نکنیا[قلب] http://behtarinkhanande.persianblog.ir