نقش ترکمن صحرا در حفاظت و حراست از کیان اسلامی - زرورقی

???³??

???³??

???³??

???³?????³??
???³?????³?????³??


نقش ترکمن صحرا در حفاظت و حراست از کیان اسلامی

http://www.aja.ir/portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=f598ae61-7aff-4d0b-b2e6-aef5bc4ab1d1


 
نقش ترکمن صحرا در حفاظت و حراست از کیان اسلامی
 
نویسنده: نادر علیزاده
 
 ناشر: سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس آجا
 
  نوبت و سال انتشار: نوبت اول-1391
 
قیمت: 40000 ریال
 
چکیده:
کتاب حاضر در راستای تبیین نقش قوم ترکمن و ایثارگر‌های آنان در هشت سال دفاع مقدس به رشته تحریر درآمده است.
 
 توضیحات:
 قوم ترکمن یکی از اقوام ایرانی است که در یکصد سال اخیر به دلیل تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به یک‌جانشینی رو آورده است. متمرکزترین حالت جمعیتی آن‌ها در استان گلستان مشاهده می­شود. که یک‌جانشینی علاوه بر وحدت دینی موجبات وحدت جغرافیایی و انسانی را نیز فراهم کرده است. این اتحاد باعث شده که این قوم مانند دیگر اقوام در عرصه­های مختلف حضور یابد و اتحاد ملی خود را در تمام زمینه­های سیاسی و اقتصادی و .... به رخ بکشد.
یکی از عرصه‌های حضور در اتحاد ملی، دوران هشت سال دفاع مقدس بود. نگاهی به شهدای ترکمن که از طریق انجام خدمت سربازی در سازمان‌های نظامی و انتظامی همچون ژاندارمری و ارتش و سپاه پاسداران خدمت کرده­اند گواهی بر تعلقات ملی و دینی این قوم محسوب می­شود.
به نظر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) اتحاد ملی و انسجام اسلامی به معنای اتحاد کلمه، همه آحاد ملت و قومیت‌های گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملی در درون ملت و در سطح بین‌المللی انسجام میان همه مسلمانان در روابط برادرانه میان آحاد امت اسلامی از مذاهب گوناگون و وحدت کلمه آن‌ها است.
با توجه به بیانات مقام معظم رهبری بعضی از اقوام در جهت انسجام اجتماعی و پاسخگویی و ایثار نیز داشته­اند که پس از گذشت بیش از دو دهه از دفاع مقدس، ضرورت دارد به آنها توجه شود یکی از مصادیق آن، حضور در دفاع مقدس و اهداء ایثارگری به جامعه است که ما تحت عنوان شهید، جانباز و آزاده از آنها یاد می‌کنیم.
قوم ترکمن که قریب به یک سوم جمعیت استان گلستان را تشکیل می­دهد به عنوان یکی از اقلیت­های قومی کشور از جایگاه ویژه­ای در دفاع مقدس برخوردار است.
 

 تاريخ : ۱۳٩٢/۸/٩ | ٥:٤٩ ‎ب.ظ | نويسنده : احمد گری